CEL EDUKACYJNY:

Umożliwienie uczestnikom szkolenia zdobycia wiedzy i umiejętności niezbędnych do zapewnienia zdrowego, zrównoważonego oraz bezpiecznego żywienia, uwzględniając różnorodność preferencji żywieniowych, potrzeb dietetycznych oraz restrykcji alergenów.

Grupą docelową usługi są osoby pracujące w branży gastronomicznej jako kucharze oraz planujące pracę w tej branży jako kucharze, zainteresowane zdrowiem i zasadami żywienia dorosłych. Szkolenie pomoże pracownikom gastronomii w zapewnieniu zrównoważonych i atrakcyjnych opcji żywieniowych, pozwoli na zapewnienia zdrowych, smacznych i bezpiecznych posiłków.

Dzień 1:

1. Charakterystyka, budowa i funkcje narządów przewodu pokarmowego
    • Anatomia przewodu pokarmowego: układ pokarmowy, żołądek, jelita, wątroba, trzustka.
    • Fizjologia przewodu pokarmowego: procesy trawienne, wchłanianie składników odżywczych, wydalanie.
  2. Określenie stanu odżywienia człowieka
    • Metody oceny stanu odżywienia: wskaźniki antropometryczne, analiza składu ciała, ocena dietetyczna.
    • Interpretacja wyników i diagnoza stanu odżywienia.
  3. Ocena sposobu żywienia i narzędzia
    • Narzędzia do oceny sposobu żywienia: dzienniczki żywieniowe, kwestionariusze oceny żywienia, analiza składu posiłków.
    • Analiza dietetyczna: ocena wartości odżywczych, identyfikacja niedoborów lub nadmiarów.

Dzień 2:

1. Bilansowanie posiłków i dobór produktów w schorzeniach żywieniowych
    • Dieta w celiakii: zasady bezglutenowej diety, alternatywne produkty bezglutenowe.
    • Dieta w alergiach pokarmowych: identyfikacja alergenów, zasady eliminacji, zapewnienie zbilansowanej diety.
    • Dieta w cukrzycy: kontrola glikemii, zasady zbilansowanej diety w cukrzycy, rola indeksu glikemicznego.
    • Dieta w anemii: źródła żelaza, witaminy C i innych składników odżywczych ważnych dla produkcji czerwonych krwinek.
  2. Interakcje pomiędzy żywnością a lekami
    • Interakcje żywności z lekami: wpływ jedzenia na wchłanianie leków, skutki uboczne, zalecenia dotyczące czasu spożycia posiłków w związku z lekami.
    • Produkty żywnościowe, które mogą wpływać na działanie leków: grapefruit, warzywa krzyżowe, produkty bogate w witaminę K itp.

Szkolenie będzie realizowane w formie zdalnej w czasie rzeczywistym.
W zależności od czasu, potrzeb będą wykorzystywane różne  elementy: ćwiczenia, testy, ankiety i inne.

CENA: 3000 ZŁ