1. Zapoznanie z obowiązkami wynikającymi z przepisów o kontroli zarządczej i audycie wewnętrznym.
2. Omówienie procesu kontroli zarządczej w jednostce i poznanie dokumentów w kontroli zarządczej.
3. Omówienie zasad ustalenia celów i zadań w jednostkach samorządu terytorialnego i zarządzania ryzykiem.
4. Zdobycie wiedzy dotyczącej teorii i praktyki związanej z prawidłowym wykonywaniem czynności audytowych.

Pracownicy jednostek samorządu terytorialnego: wójtowie, burmistrzowie, skarbnicy, sekretarze, kadra kierownicza, osoby na samodzielnych stanowiskach pracy.

• Kontrola zarządcza oraz koordynacja kontroli zarządczej w jednostkach sektora finansów publicznych wynikająca z ustawy o finansach publicznych.
  • Definicja, cel i zakres kontroli zarządczej oraz znaczenie dla jednostki.
  • Komunikat Nr 23 Ministra Finansów z dnia 16 grudnia 2009 r. w sprawie standardów kontroli zarządczej dla sektora finansów publicznych (najważniejsze elementy).
  • Obszary standardów kontroli zarządczej (środowisko wewnętrzne, cele i zarządzanie ryzykiem, mechanizmy kontroli, informacja i komunikacja, monitorowanie i ocena).
  • Kontrola zarządcza, a zakres odpowiedzialności za sprawy finansowe, zamówienia, publiczne, rachunkowość, kierownika jednostki, głównego księgowego oraz pracowników (w związku z delegowanymi zadaniami).
  • Odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych kierownika jednostki, głównego księgowego i pozostałych pracowników.
  • Nadzór w ramach kontroli zarządczej nad jednostkami organizacyjnymi.
  • Oświadczenie (zapewnienie) o stanie kontroli zarządczej.
  • Podstawa kontroli zarządczej (cele, ustalenie zadań, osoby odpowiedzialne).
  • Proces zarządzania ryzykiem do celów i zadań określonych przez jednostki.
    (zarządzanie ryzykiem – definicja i sposoby realizacji, identyfikacja ryzyk, analiza ryzyk oraz wycena ryzyk w zakresie prawdopodobieństwa wystąpienia,
    poziom ryzyka akceptowalnego, a poziom ryzyka dopuszczalnego, reakcja na ryzyko)
  • Warsztaty dotyczące zasad funkcjonowania oraz metody monitorowania i oceny systemu kontroli zarządczej oraz metodyki analizy ryzyka kontroli zarządczej i plan postępowania z ryzykiem
  • Audyt wewnętrzny oraz koordynacja audytu wewnętrznego w jednostkach sektora finansów publicznych wynikający z ustawy o finansach publicznych oraz przepisów wykonawczych.
  • Obowiązek prowadzenia  audytu.
  • Organizacja audytu wewnętrznego w jednostce.
  • Standardy audytu oraz analiza ryzyka w audycie.
  • Dokumentacja niezbędna dla celów audytu – wymogi i konieczne elementy.
  • Plan audytu wewnętrznego i sprawozdanie z wykonania planów.
  • Elementy planu audytu – omówienie.
  • Sprawozdanie z wykonania planu kontroli i audytu – wymogi dokumentu i ich omówienie.
  • Zadania audytora wewnętrznego.
  • Prowadzenie czynności audytowych.
  • Sposób prowadzenia i dokumentowania czynności.
  • Czynności sprawdzające.
  • Zalecenia i monitorowanie ich realizacji zaleceń.
  • Audytor zatrudniony w jednostce a usługodawca zewnętrzny.
  • Systematyczna ocena kontroli zarządczej a faktyczne działania audytora w ciągu roku.
  • Ocena jakości pracy audytora – oceny zewnętrzne i wewnętrzne.

Szkolenie będzie realizowane w formie stacjonarnej.
W zależności od czasu, potrzeb będą wykorzystywane różne  elementy: ćwiczenia, testy, ankiety i inne.